Vystouplé bříško? Možná za to může diastáz

Že by za těmito problémy mohl stát společný jmenovatel? Ano, takovou paseku umí napáchat rozestup přímých břišních svalů neboli diastáza. A co víc, oslabení středu těla může způsobit i problémy s početím, četnost migrén, vznik kýly, nevzhledného převisu, výhřezu ploténky nebo prolapsu pánevních orgánů. Může za menstruační a intimní diskomfort, zánětlivost močových cest a gastroenterologické problémy, které sebevědomí moc nepřidají. 

Střed těla je opravdu moc důležitá část našich těl - ukrývá pro život nezbytné orgány, vychází z něj veškerý pohyb a je to centrum emocí. Pojďme se tedy diastáze podívat na zoubek, zatočit s ní jednou provždy! V seriálu příspěvků vám představím to nejdůležitější pro efektivní oploštění bříška a redukci přidružených potíží. Společně se přiblížíme křehké rovnováze po porodu – té svalové, ale i psychické.


Co se skrývá za názvem diastáza?


Diastáza je označení pro rozestup přímých břišních svalů. Přímý sval břišní tvoří pomyslný pás vpředu od hrudníku až ke kosti stydké. Ten je rozdělen na pravou a levou polovinu, jedná se tedy o pár svalů. Uprostřed je spojen vazivovou čárou nazývající se linea alba. Jedná se o tuhé vazivo, bez cév, které se může vlivem působení sil a tlaku roztáhnout do stran, ztenčit a oslabit. No, a protože vazivo není tak dobrý opěrný systém, může se nám dutina břišní vizuálně zdeformovat (orgány se derou ven). Ve stoji to většinou vnímáme jako vystouplé bříško. V lehu na zádech můžeme pozorovat „prohlubeň/korýtko“ a při silových pohybech se ve středu břicha udělá tzv. „stříška“.

Kdo z vás někdy zatahuje břicho, aby nebylo v obepnutém tričku tak viditelné? Věděly jste, že neustálým zatahováním břicha zamezujete fyziologické aktivitě? A co hůř, měníte postavení těla a přetěžujete svaly doprovodné? Při vehementním stahování bříška se diastázy zbavit nemůžete. Můžete si naopak přivodit bolesti zad a kloubů.

Koho trápí nejvíce?

S rozestupem přímých břišních svalů se ale narodí každý, v průběhu psychomotorického vývoje se zatěžováním buď zcela ztratí, nebo zůstane, může se znovu vytvořit, rozšířit a také opět uzavřít (je reverzibilní). 

Nejčastěji se s diastázou setkáváme u těhotných žen, kde se v důsledku hormonálních změn a vnitřního tlaku během těhotenství levá a pravá strana svalu oddělí. Rizikovými faktory vzniku diastázy je rychlý nárůst hmotnosti v těhotenství, věk rodičky nad 35 let, těhotenství následující v krátké době po sobě, ženy s povolenou břišní stěnou již před otěhotněním a ženy s nadměrně roztaženou dělohou (vícečetné těhotenství či velký plod). 

Diastáza ale může potrápit i muže - zejména přibývající na váze v oblasti břicha, se zvýšenou nebo vrozenou protažitelností vaziva, silové sportovce, osoby zvedající těžká břemena či s dlouhodobým sedavým zaměstnáním. U miminek a malých dětí se s nefyziologickou diastázou setkáváme zejména pokud byla často ve flexi (nosítka, autosedačky, houpátka), často kašlající (například astmatici), často tlačící (trpící dlouhodobě na „prdíky“ nebo zácpu).

Jak nad diastázou vyhrát?

S diastázou se pracuje velmi specificky. Rehabilitace zahrnuje přípravu tkání na samotné cvičení, napřímení pánve, hrudníku a hlavy, práci s dechem a podporu vnímání. Je to jiné cvičení, než jaké znáte z vašich oblíbených lekcí na sportovištích. Pokud si však osvojíte základní pravidla funkčního pohybu, budete nadšené z brzkých výsledků. A hlavně, budete oplošťovat bříško po celý den.

Pokud ženy po porodu začnou horlivě posilovat, může dojít naopak ke zhoršení stavu a k rozšíření rozestupu mezi svaly. Nejste-li si svým stavem jistá, prozatím z tréninků vynechte silová cvičení typu sklapovačky, zkracovačky, zvedání nohou - kmitání, prkna-planky, velké záklony, rotace bez napřímení a silné proskoky. Mějte na mysli, že diastázu nezlepší cvik, ale zejména postavení těla v daném cviku a tělesné podmínky během běžné denní rutiny.

Věděli jste, že, pokud máte správně zaktivovaný příčný břišní sval (představte si tento sval jako váš přirozený tělesný korzet táhnoucí se od zad až po středové vazivo), pak pro vás pracuje nonstop ve dne i v noci? A skvělým benefitem pro nás může být, že ke své vytrvalé práci potřebuje energii z našeho tuku. Takže z dlouhodobého hlediska vede práce na aktivitě středu těla ke spalování tuků.

Máme pro Vás návod na cvičení

Karty a kniha Diastáza je dinečná publikace na českém trhu! Celostní péče o tělo i mysl a zásobník efektivních cviků pro redukci diastázy. Krásné ilustrace, praktická kroužková vazba, která se nebude při cvičení zavírat, elegantní dárkové balení s tužkou. 

Věděly jste, že vážná diastáza se pravděpodobně nestáhne na 100 %? Důležitá je tzv. „kompenzace“ diastázy, pak lze předejít zdravotním komplikacím. Redukce diastázy je dlouhodobá činnost, svaly musejí obnovit svou primární funkci, vazivo zregenerovat, ale při správném životním stylu a pohybu můžete výsledky vidět již za dva měsíce!

Vážnost diastázy je více o charakteru vaziva (pevnosti, struktuře, postižení) nežli o šíři rozestupu? Takže žádnou paniku, pokud vložíte do břicha celou pěst!