Diastáza

Co je to diastáza?

Diastáza přímých břišních svalů je označení pro rozestup přímých břišních svalů. Přímý břišní sval je párový a začíná na mečovitém výběžku hrudní kosti a chrupavkách pátého, šestého a sedmého žebra a končí na stydké kosti v pánvi. Po délce z obou stran přiléhá doprostřed na vazivový pruh (linea alba). Když se svaly rozestoupí, vazivo se roztáhne do stran. 

Proč je diastáza problém?

Břišní svaly tvoří opěrný systém pro záda a orgány. Pokud dojde k rozestupu, opěrný systém se oslabuje, a jeho funkci musí zastoupit jen vazivová tkáň. Vazivo není tak dobrý opěrný systém jako svaly. Diastáza břišních svalů tedy představuje riziko problémů s páteří, vystouplého břicha a pupíku a vzniku pupeční kýly.

Co způsobuje diastázu?

Příčinou rozestupu je soustavné napínání vaziva do stran a působení síly a tlaku na vazivový pruh , jak zevnitř, tak zvenku. Nejčastější příčinou u žen je těhotenství. Až sedmdesát procent žen, které prošly těhotenstvím, mají diastázu, ale často si toho ani nejsou vědomy. Pokud tedy vypadáte jako těhotná, i když už máte stejnou váhu jako před otěhotněním, trpíte s největší pravděpodobností diastázou. Vystouplé bříško není tuk – to se vaše vnitřní orgány tlačí ven oslabenou vazivovou tkání.