Úvodem

Používáním péřové zavinovačky můžeme do určité míry preventivně předejít poruchám motorického vývoje u dětí. Je vhodná zejména pro miminka s asymetrickou polohou a sklony ke stáčení hlavičky k jedné straně (tzv. predilekce).

Dále je zavinovačka vhodná pro předčasně narozené děti a děti s tzv. opistotonickým držením trupu (prohnutí v zádech). Tyto děti jsou ohroženy vadným držením těla ve školním věku a většinou dochází na léčebně rehabilitační cvičení. Péřová zavinovačka pomáhá zaujmout stabilní polohu na zádech, která je velmi důležitá pro další pohybový vývoj dítěte. 

Péřové zavinovačky pomohou Vašemu miminku v tom nejtěžším období, kterým je příchod na svět a adaptace na nové podmínky. Naše péřové zavinovačky využívají nejen odborníci při rehabilitaci a v porodnicích, ale také tisíce maminek ročně, kterým jde o zdravý vývoj jejich dítěte.

Péřové zavinovačky vznikly pod vedením patrona vyvojdeti.cz, specialistou na psychomotorický vývoj dítěte.


Vyjádření odborníků

Mgr. Jana Romanová


Mgr. Jana Romanová

Vrchní sestra novorozenecké oddělení FN Olomouc

Péřové zavinovačky používáme pro novorozená miminka. Vykazují velký tepelný komfort, jsou vhodné zejména pro rychlé zahřátí a následně udržení tělesné teploty u novorozenců, kteří mají problémy s termoregulací. Manipulace s nimi je díky péřové zavinovačce jednoduchá a zapínání na knoflík ve srovnání např. se suchými zipy komfortní a déle funkční.




Bc. Jitka Šulcová

Bc. Jitka Šulcová

Vedoucí fyzioterapeutka centrum komplexní péče Sámova

V prvních měsících po narození se miminko potřebuje „naučit“ ležet stabilně na zádech i na bříšku. Péřová zavinovačka dokáže vytvořit tzv. „hnízdečko“ s rovnou a pevnou oporou pro zádíčka a hlavičku v poloze na zádech. Takto uložené miminko má možnost klidně odpočívat, pozorovat okolí i spát, aniž by docházelo k nepřiměřenému dráždění centrální nervové soustavy. Pokud u děťátka přetrvává asymetrie hlavičky a trupu, může být zavinovačka vhodným pomocníkem při zajištění symetrické polohy dítěte. V neposlední řadě je vhodné zmínit i jednodušší manipulaci s kojencem v zavinovačce, což zejména ocení méně zkušení rodiče.




Pavla Jelínková

Pavla Jelínková

Vrchní sestra Gynekologicko – porodnického a Neonatologického oddělení Nemocnice Mělník

Péřová zavinovačka vytvoří tzv. hnízdečko, která i my miminkům vytváříme na oddělení Neonatologické JIP. Zde hlavně těm nedonošeným novorozencům, nebo těm, kteří potřebují větší lékařskou péči a nemohou být po porodu celý čas již v maminčině náruči. Uložení miminka na rovné podložce je velmi důležité pro správný vývoj dítěte a právě „hnízdečko“ z péřové zavinovačky symetrickému uložení miminka pomáhá a miminka jsou v zavinovačkách velmi spokojená. Již desítka maminek v naší porodnici na Mělníku dostala právě zmíněnou péřovou zavinovačku jako dárek. Z mého pohledu skvělá volba nastávající maminky.


Mgr. Lucie Hladká

Instruktorka psychomotorického vývoje dětí

Fyzioterapii vystudovala na Masarykově Univerzitě, Lékařské fakultě v Brně v roce 2004. Posledních 10 let se intenzivně věnuje dětské fyzioterapii, a hlavně psychomotorickému vývoji kojenců a batolat. V našem centru poskytuje konzultace právě v této oblasti. 

První měsíc života miminka je pěkná fuška. Nejen pro maminku, ale i pro miminko. Z maminčina bříška, kde bylo zavinuté dělohou, chráněno před světlem a okolním světem a stále s maminkou, přišlo do velkého světa. Do velké rovné postýlky, chladnějšího prostředí a i mamka si občas potřebuje dojít na toaletu, najíst se a odpočinout si, takže ač dělá co dělá, nemůže být 100% k dispozici.

A právě proto vnímám přínos péřových zavinovaček a rychlozavinovaček. Jsou to totiž jedny z mála pomůcek, která jsou prospěšné jak mamince, tak miminku.

V čem vidím přínos péřová zavinovačka ?

  • Připomíná miminku prostředí maminčina bříška – takže pomáhá s poporodní adaptací
  • Udržuje miminko v teple. Teplo je naší základní životní potřebou, stejně jako je příjem tekutin, živin a spánek. Nejmenší miminka snadno „vychládají“.
  • Peřinka miminku pomáhá, aby nebylo tolik rušeno úlekových reflexem, který ho může obtěžovat při usínání. Reflex je nám daný a je fajn ho zbytečně nedráždit, aby odezněl co nejdříve. Většinou se s ním už okolo 5. měsíce nesetkávám, ale může být přítomen klidně až do 8. měsíce. Představte si, že jste pekelně unavení (sání mléka je energeticky velmi náročné) a vzbudí vás vaše neposedné ruce. Taky byste byli naštvaní….
  • V peřince je manipulace s miminkem mnohem jednodušší než bez ní a tak se nebojí si miminko pochovat ani prarodiče, bezdětná kamarádka a pod dozorem půjčíte malého brášku i starší školkové sestřičce.
  • Jako fyzioterapeut zde vnímám 2 významné benefity: Pomáhá miminku se stabilitou, zaujetím polohy na podložce – miminko totiž po narození neumí ležet na zádech. Jak by také mohlo, když bylo u maminky v bříšku schoulené do „miminkovské“ polohy. Takže když ho odložíte do postýlky, přepadá na boky. Miminko by mělo stability na zádech docílit zhruba do 6. týdne jeho věku. A k čemu stabilitu potřebuje? Aby mohlo zvednout nožky od podložky a tím zapojit břišní svaly, které mu pomohou uvolnit napětí v bříšku v podobě nahromaděných plynů, zatáhnout diastázu, pokud ji miminko má a dále pomohou v pasení koníčků a dalších dovednostech. Když je miminko stabilní, může snáz zvednout ruce a třeba si je strčit do pusinky a tím se zklidnit, ale hlavně může pohybovat hlavou, srovnat ji do osy, zaměřit svůj pohled na rodiče a usmát se na ně.
  • Dalším benefitem používání peřinky vidím v prevenci polohové deformity hlavičky – plagiocefalii. Miminko v první měsíci života leží na zádech tak, že má otočenou hlavičku do strany. Někdy si ji přetáčí samo na druhou stranu, někdy mu v tom musí pomoci rodiče. V každém případě je benefitem v době trendu tvrdých matrací v dětských postýlkách, že miminko má hlavičku na měkkém, na peřince, která vytváří meziprostor mezi měkkou hlavičkou a tvrdou matrací. Peřinka a polohování hlavičky maminkou pomáhá bránit vzniku deformity hlavičky. Proč je to důležité? Deformita hlavičky není jen kosmetická vada (jen? Každá maminka chce krásné dítě), ale ovlivňuje miminku jeho motorický vývoj, může vést k poruchám učení ve smyslu dyslexie, dysgrafie atd., poruchám kognitivních funkcí a dle výzkumů i lehce snižuje intelekt u dítěte. To prostě nechcete… Miminko můžete pokládat na rozvinutou peřinku z těchto důvodů i v době, kdy už miminko nezavinujete.

 

Ale!

  • Dejte si pozor, jak zavinujete. Je třeba nechat miminku prostor pod nožkama, aby když si je ze schoulené polohy natáhne, peřinka mu v tom nebránila. Případně abyste nožku nevyvázali do nepřirozené polohy.
  • Když je miminko bdělé, zavinovačku rozvažte, ať se děťátko může svobodně hýbat. Za mě je peřinka nejdůležitější v prvním měsíci života, pak ji miminko pomalu opouští, případně zůstává na ní nezavinuté.
  • Miminka se snadno přehřejí. Určitě je důležité miminko do peřinky neoblékat, stačí bodynko s krátkým rukávem a místnost nepřetápět. Pro maminku aspoň jednodušší péče.