Úvodem

Používáním péřové zavinovačky můžeme do určité míry preventivně předejít poruchám motorického vývoje u dětí. Je vhodná zejména pro miminka s asymetrickou polohou a sklony ke stáčení hlavičky k jedné straně (tzv. predilekce).

Dále je zavinovačka vhodná pro předčasně narozené děti a děti s tzv. opistotonickým držením trupu (prohnutí v zádech). Tyto děti jsou ohroženy vadným držením těla ve školním věku a většinou dochází na léčebně rehabilitační cvičení. Péřová zavinovačka pomáhá zaujmout stabilní polohu na zádech, která je velmi důležitá pro další pohybový vývoj dítěte. 

Péřové zavinovačky pomohou Vašemu miminku v tom nejtěžším období, kterým je příchod na svět a adaptace na nové podmínky. Naše péřové zavinovačky využívají nejen odborníci při rehabilitaci a v porodnicích, ale také tisíce maminek ročně, kterým jde o zdravý vývoj jejich dítěte.

Péřové zavinovačky vznikly pod vedením patrona vyvojdeti.cz, specialistou na psychomotorický vývoj dítěte.


Vyjádření odborníků

Mgr. Jana Romanová


Mgr. Jana Romanová

Vrchní sestra novorozenecké oddělení FN Olomouc

Péřové zavinovačky používáme pro novorozená miminka. Vykazují velký tepelný komfort, jsou vhodné zejména pro rychlé zahřátí a následně udržení tělesné teploty u novorozenců, kteří mají problémy s termoregulací. Manipulace s nimi je díky péřové zavinovačce jednoduchá a zapínání na knoflík ve srovnání např. se suchými zipy komfortní a déle funkční.
Bc. Jitka Šulcová

Bc. Jitka Šulcová

Vedoucí fyzioterapeutka centrum komplexní péče Sámova

V prvních měsících po narození se miminko potřebuje „naučit“ ležet stabilně na zádech i na bříšku. Péřová zavinovačka dokáže vytvořit tzv. „hnízdečko“ s rovnou a pevnou oporou pro zádíčka a hlavičku v poloze na zádech. Takto uložené miminko má možnost klidně odpočívat, pozorovat okolí i spát, aniž by docházelo k nepřiměřenému dráždění centrální nervové soustavy. Pokud u děťátka přetrvává asymetrie hlavičky a trupu, může být zavinovačka vhodným pomocníkem při zajištění symetrické polohy dítěte. V neposlední řadě je vhodné zmínit i jednodušší manipulaci s kojencem v zavinovačce, což zejména ocení méně zkušení rodiče.
Pavla Jelínková

Pavla Jelínková

Vrchní sestra Gynekologicko – porodnického a Neonatologického oddělení Nemocnice Mělník

Péřová zavinovačka vytvoří tzv. hnízdečko, která i my miminkům vytváříme na oddělení Neonatologické JIP. Zde hlavně těm nedonošeným novorozencům, nebo těm, kteří potřebují větší lékařskou péči a nemohou být po porodu celý čas již v maminčině náruči. Uložení miminka na rovné podložce je velmi důležité pro správný vývoj dítěte a právě „hnízdečko“ z péřové zavinovačky symetrickému uložení miminka pomáhá a miminka jsou v zavinovačkách velmi spokojená. Již desítka maminek v naší porodnici na Mělníku dostala právě zmíněnou péřovou zavinovačku jako dárek. Z mého pohledu skvělá volba nastávající maminky.