BLOG

Jmenuji se Jitka a jsem zakladatelka značek JiTuli, VývojDětí a Péřové zavinovačky. Jsem hlavně maminka malé Elen, která mě přivedla do dětského světa. Vždy mne facinovalo lidské tělo, jak funguje, jako celek. Během svého života jsem prošla mnoha kurzy, keré jsem potřebovala ke své práci s lidmi. Od anatomie, až po lektora psychomotorického vývoje dětí.

Péřová zavinovačka je pro mne neodělitelnou součastí vybavičky pro miminko a je veký pomocník, pro zdraví vývoj dítěte.

Zde na blogu, se s vámi ráda podělím o své zkušenosti, jak z poradny pro děti do 1 roku, rehabilitace, ale i mého osobního života, jakožto milující maminky.

"Rozhodnutí, zda mít dítě, je velice závažné. Znamená to vlastnímu srdci vyskočit a chodit okolo." - Elizabeth Stone

Handling - poloha "Tygřík"

Handling - poloha "Tygřík"

Tak jak visí tygr na větvi v korunách stromu, bude vaše miminko odpočívat na vaší ruce. Jak vypadá správná poloha tygříka a kdy ji pro miminko volit?

Co je to handling a proč je dobré jej znát?

Co je to handling a proč je dobré jej znát?

Handling je zacházení s dětmi během běžných aktivit v životě. Zvedání, nošení, pokládání, předávání mezi osobami, oblékání, přebalování, polohování na spánek, uklidňování při pláči nebo polohy k odříhnutí. Všechny tyto aktivity ovlivňují vývoj těla miminka a my jej uděláme s dítětem mnohokrát za den. Vývoj miminka má své zásady a hlavně posloupnost. Proto bychom měli při denním handling dbát na správné polohy.

Láska a dotek i bříško uvolní

Láska a dotek i bříško uvolní

Přijímat dotek je pro miminko stejně silná potřeba jako přijímat potravu. Něžnými doteky nedáváte svému miminku jen lásku a bezpečí, ale techniky a postupy, které se při masáži používají, příznivě ovlivňují zdravotní stav a přinášejí uvolnění, například od bolestí bříška. Jak na masáž bříška si povíme krok po kroku.

Péřová zavinovačka, velký pomocník pro zdravý vývoj miminka

Péřová zavinovačka, velký pomocník pro zdravý vývoj miminka

Proč vaše miminko potřebuje péřovou zavinovačku?

Dopřeje mu symetrický vývoj. Právě nadýchané peří ve tvaru hnízdečkadovolí miminku ležet rovně a s těžištěm těla na středu v pohodlné a příjemné poloze.

Dodá mu známý pocit bezpečí, na který si zvyklo v bříšku. Může tak příjemně odpočívat nebo pozorovat okolí.

Zajistí, že jeho teplota nebude kolísat. Peří zastane termoregulační funkci, v teple chladí, v zimě hřeje a je prodyšné, takže se miminko nepotí.

Ukotví ho ve stabilní a bezpečné poloze. To se hodí při chování, kojení nebo pro tlumení otřesů při jízdě v kočárku.

Co dělat, aby bříško nebolelo?

Co dělat, aby bříško nebolelo?

Když jste nosily miminko pod srdcem, byla péče o jeho výživu poměrně jednoduchá. Příchodem na svět se vše trošku změní. Základem zdravého prospívání miminka, je sice i nadále plné bříško, ale i  pohyb.

První trimenon - psychomotorický vývoj dítěte a vhodná stimulace k zvládnutí daných dovedností v tomto období.

První trimenon - psychomotorický vývoj dítěte a vhodná stimulace k zvládnutí daných dovedností v tomto období.

Psychomotorický vývoj dítěte do jednoho roku je rozdělen do čtyř trimenonů. Každý trianon je zakončen takzvanou vrcholnou dovedností, kterou by dítě mělo v tomto období zvládnout. Termín dosažení těchto dovednosti je orientační. Co je však důležité, je posloupnost jednotlivých dovedností a také to, aby dítě žádnou z etap vývoje nepřeskočilo. Jedině tak dojde k propojení všech svalových řetězců a tělo se dostatečně zpěvní před závěrečnou dovedností, což je stoj a chůze. Mějte na paměti, že i poté cca do tří let věku dítěte, dochází k úplnému vzpřímení těla. Jak je to na úplném začátku si nyní vysvětlíme.

Péřová zavinovačka v létě

Péřová zavinovačka v létě

Není péřová zavinovačka na léto velmi teplá? To je jedna z velmi častých otazek budoucích maminek. Jak je to s tím peřím, se dozvíme v našem článku, péřová zavinovačka v létě.

Novorozenec

Novorozenec

Jaký je vývoj miminka v prvních dnech jeho života? Co se děje s tělíčkem dítěte hned po porodu? V tomto článku si povíme, jak pomoc miminku se lépe adaptovat na nové podmínky na světě.