Na co se mě často ptáte?

Proč pořídit péřovou zavinovačku?

Do základní výbavičky pro vaše miminko by určitě měla patřit péřová zavinovačka a polštářek. Již naše babičky zavinovali miminka do látkových plen a zachumlávaly je do peří. Péřová zavinovačka po naroznení miminka usnadňuje jeho adaptaci na nový svět a může uvolnit porodem vydrážděné napětí v zádové oblasti. Můžete ji využít při kojení, odpočinku miminka, spánku, jízdě v kočárku, odříhnutí nebo například při chování miminka návštěvou. Miminko se v zavinovačce cítí jako u maminky v bříšku tzn. v bezpečí, pohodě a klidu. Získá tak důvěru k novému světu, na který nedávno přišlo. 

Nehrozí v zavinovačce přehřátí miminka?

Přehřátí miminka hrozí zejména v létě na přímém slunci. Každé dítě se potí bez ohledu na to, zda je zavinuté v zavinovačce či nikoliv. Důležité je miminko hlídat a zavinovačku používat uvážlivě k situaci. V zimních měsících naopak napomáhá udržení stabilní tělesné teploty, takže pokud čekáte zimní miminko, je péřová zavinovačka pro vás jasnou volbou. 

Jaká zavinovačka je vhodná pro novorozence?

Na mém eshopu JiTuli najdete dvě velikosti zavinovaček, Klasik a Maxi. Obě zavinovačky mají potah na zip, takže se dá kdykoliv sundat a libovolně prát. Zapínání zavinovačky je opatřeno třemi knoflíky, můžete tedy korigovat sevření miminka podle potřeby. Knoflíky jsou ideální tím, že při zapínání a rozepínání miminko neruší, jako je tomu u zapínání na suchý zip.

Zavinovačka Klasik je naprosto vyhovující pro novorozence svým rozměrem, hmotností,

a množstvím peří. Má rozměr čtverce 85 x 85 cm, pro miminka od 2,5 kg. Velikost Klasik je přizpůsobena tak, aby zavinovala miminko nejméně 

do 3 měsíců a nebyla novorozenci příliš velká. Hmotnost peří odpovídá váze dítěte tak,

 aby peří pod miminkem pracovalo. Je velmi důležité, aby se miminko do peří propadlo a peří se pod tělíčkem dítěte rozestoupilo do stran. Jedině tak dítěti vytvoří zavinovačka správnou a symetrickou polohu, aby se mohlo dobře vyvíjet.

Zavinovačka Maxi je pro novorozence příliš velká a obsahuje mnohem větší objem peří, takže se novorozenci tak dobře nepřizpůsobí. Má rozměr čtverce 100 x 100 cm. Je připravená pro dětí od 3 měsíců dál (cca od 4 kg), která mají již větší a těžší tělíčko, případně pro miminka, která se narodí větší. 

Kolik peří obsahují zavinovačky?

Zavinovačka Klasik je plněna 100% husím peřím v množství 550 g, v poměru 80/20% drané a prachové. Tato kombinace je ideální, aby dítěti udržela stálou teplotu a naopak jej nepřehřívala. Tento poměr a hmotnost zajístí miminku správnou polohu.

Zavinovačka Maxi je plněna 100% husím peřím v množství 850 g ,v poměru 80/20% drané a prachové. Tato kombinace je opět ideální, aby dítěti udržela stálou teplotu a naopak jej nepřehřívala, a hlavně zajistila již většímu a těžšímu dítěti správnou polohu.

Jak o péřovou zavinovačku pečovat?

Zavinovačka se skládá ze sypkoviny, která je naplněná peřím, a vložena do bavlněného potahu. Potah na zavinovačku je ze 100% bavlny. Je na zip, takže se dá kdykoliv sundat a libovolně prát. Doporučuji prát jako klasické povlečení v pračce, na 40 stupňů. Pozor! Nesmí přijít do sušičky. Hrozilo by, že se bavlna v sušičce srazí. 

Sypek s peřím lze prát také, ale bez aviváže. Ihned po ukončení pracího programu musí přijít do sušičky společně s míčky do sušičky, aby míčky v době sušení sypek s peřím krásně naklepaly a peří načechraly.

Při každém přebalování zavinovačku znovu naklepejte a načechrejte. Jednou za den dejte ven vyvětrat, aby zavinovačka byla svěží a načechraná po celou dobu používání. V létě umisťujte na silné slunce, v zimě na mráz.

Všechny materiály použité na výrobu zavinovaček splňují přísné hygienické požadavky a mají atestaci Oeko-Tex Standard na výrobky pro děti do tří let.

Je nutné kupovat náhradní povlak?

Náhradní povlak je obrovskou výhodou. Tak jako si převlékáme peřiny, i zavinovačku budete převlékat a to mnohem častěji. Novorozenci si po kojení často ublinknou, zavinovačka se může kdykoliv zamazat nebo ušpinit, a tak se náhradní povlak bude opravdu hodit. Navíc na e-shopu najdete širokou škálu náhradních povlaků a nemusíte tak mít pouze jeden vzor, ale hned několik. 

Jak správně uložit miminko do zavinovačky?

Aby zavinovačka splnila svůj účel a zajistila miminku správnou polohu, je potřeba ji neustále načechrávat. Doporučuji tedy při každém přebalovaní zavinovačku naklepat tak, že se peří opět načechrá. Před uložením miminka do zavinovačky sklepejte všechno peří do horního, zakulaceného cípu, aby bylo co největší množství peří pod hlavičkou miminka. Hlavička dítěte váží jednu třetinu jeho tělíčka a proto je potřeba zajistit její správnou polohu, v ose s tělíčkem. Celé tělíčko a jeho těžiště se vždy nakloní tam, kam bude směřovat hlavička. 

Vždy dbejte na to, aby miminko mělo dostatek otevřeného otvoru v zavinovačce  na obličej nebránilo mu nic v dýchání a koukání na svět. 

Může být miminko na peří alergické?

Všechny studie o alergii ukazují na to, že alergie není na peří, nýbrž na roztoče, kteří se v peří mohou objevit. Samotné peří je přírodní materiál, tudíž je velmi malé riziko alergické reakce. Samozřejmě je důležité o zavinovačku řádně pečovat. Prát, sušit v sušičce, nechávat často větrat na přímém slunci, nebo naopak promrznout na mrazu, a pravidelně měnit povlak. 

Bude monitor dechu pod péřovou zavinovačkou fungovat?

Ano. Péřová zavinovačka nepřekáží v zachycení dechu miminka. Mám vyzkoušeno na vlastních dětech.

Péřová zavinovačka nebo hnízdečko?

Když miminko přijde na svět, jedná se pro něj o obrovskou změnu. Doteď žilo v omezeném prostoru, temnu, ve stabilní teplotě a navíc jej nadnášela plodová voda. Nyní se musí naučit přijmout nové podněty a zvyknout si na nový svět. Nová je pro něj i manipulace a odolávání gravitaci. Zjednodušeně to lze přirovnat k životu na jiné planetě, kde je vše odlišné, než jsme byli doposud zvyklí. Proto je pro novorozence ideální, když mu v prvním měsíci jeho života nabídnete podobné podmínky, jaké měl u maminky v bříšku. Pomůžete mu tak s lepší adaptací. Péřová zavinovačka poskytne miminku měkké, ohraničené prostředí a bude udržovat jeho stálou stabilní teplotu. Zároveň tlumí pohyby při manipulaci s miminkem a také otřesy z jízdy v kočárku. Největší výhodou je, že zavinovačka zajistí díky peří správnou polohu, aby se celé tělíčko dítěte mohlo správně vyvíjet. Peří se miminku přizpůsobí tak, že se tělíčko dítěte do zavinovačky propadne a dítěte leží symetricky rovně. 

Péřové hnízdečko zajistí dítěti stejnou polohu, ale nezavine jej. 

Hnízdečko, které je z dutého vlákna, poskytne miminku jeho známý ohraničený prostor, jaký poskytovala maminčina děloha, ale není zde možnost zajistit správnou polohu dítěti. K tomu je potřeba polohovaní miminka, proto doporučuji hnízdečko pořídit od 2, nebo 3 měsíce dál. 

Co až z péřové zavinovačky miminko vyroste?

Péřová zavinovačka slouží k zavinutí miminku minimálně do 3 měsíců. Potom ji můžete využít jako deku tzn. rozložíte ji a použijete třeba na odpočinek nebo ležení. Od 6 měsíců ji můžete využít jako peřinku v postýlce nebo kočárku a pokud se o zavinovačku budete dobře starat, můžete ji schovat dalšímu miminku nebo třeba darovat jiné budoucí mamince.