V dnešní době najdete na trhu natolik rozmanitou škálu kočárků, že je důležité položit si tedy otázku, podle jakých kritérií vybrat ideální kočárek z pohledu vašeho i z pohledu dítěte.

Při výběru kočárku by měla maminka počítat s tím, že by se dítě nemělo dostat do vertikální polohy, tedy do sedu, dříve než tam dojde samo ve svém vývoji. Což je až kolem 8 či 9 měsíce. Proto je důležité vybírat kočárek s co největší korbičkou.

Pokud dá maminka dítě kolem 5-6 měsíce do takzvaného sporťáku a nabídne mu polosedící polohu, velmi často se pak miminko začne ručičkami o kraj kočárku vzpřimovat do sedu a maminky mají po nějaké době pocit, že už samo sedí. To samozřejmě není pravda, proto tato varianta není vhodná. Dítě se v přirozeném vývoji nikdy nedostane do sedu z lehu na zádech. Pokud nabídneme dítěti sed předčasně, nejsou jeho záda na tuto vertikální polohu svalově připravené a páteř se tak může dostat do špatného postavení.

Z hlediska psychického vývoje dítěte je předčasný sed také nevhodný. Správná psychika, je největším hnacím motorem vývoje dítěte, která jej v dovednostech žene kupředu.

Pasivní sed dítě navíc nijak psychicky neuspokojí a neposílí. Navíc si jej bude nadále vynucovat pláčem, a to nejen v kočárku. Pro dítě je tedy nejlepší volbou do 8-9 měsíce ležet v kočárku na zádech na rovné podložce, nebo mít možnost se díky velké prostorné korbě obrátit samo na bříško.

Do kočárku je ideální využít péřovou zavinovačku, která užasně tlumí otřesy při jízdě a hlavička miminka je v ní v bezpečí měkké podložky.