Co potřebuje miminko v prvním měsíci života?

Novorozenec

Novorozenec potřebuje především nabrat síly na adaptaci, a to dostatkem klidu a spánku. Dětská postýlka s rovnou matrací je pro něj nepředstavitelně obrovský prostor, kde nemá pocit bezpečí a jistoty. Díky neposílenému svalstvu a takzvanému flexnímu držení nemůže ležet rovně na zádech. Vždy bude mít hlavičku stočenou k jedné straně a díky tomu i posunuté těžiště celého těla. Pokud maminka dostatečně neohlídá polohování, muže dojít k predilekci hlavičky, sležení hlavičky a celé asymetrii těla. Proto maminky často pokládají novorozence pouze na bok, aby právě předešly sležení hlavičky a možnému zadušení po ublinkutí. Na konci třetího měsíce, tedy po ukončení prvního trimenonu, je vrcholná dovednost dítěte stabilně ležet na zádech a pokouší se o první vzpřímení. Proto je pro dítě důležité, aby leželo na zádech  nejlépe v hnízdečku  z péřové zavinovačky, která mu umožní rozložit těžiště těla na střed.

Ohraničený prostor, stabilní teplota a měkko, vše, na co bylo zvyklé v děloze, mu poskytnete díky péřové zavinovačce. Ta mu zajistí pomyslné hnízdečko, ve kterém může díky peří, které jej nadnáší a jistí ze všech stran, ležet rovně na zádech s protaženou šíjí. Do této zavinovačky novorozence balíme v prvním měsíci života téměř pořád.

Prví měsíc dopřejte miminku klidnou místnost s tlumeným světlem, protože novorozenec potřebuje především zklidnit nervovou soustavu po porodu. Čím méně bude rušený ze svého spánku, tím klidnější miminko bude v dalších měsících. Nebojte se, že byste jej nějak rozmazlili. To opravdu v prvních měsících jeho života není možné. Myslete na to, že pomáháte miminku zvyknout si na nové prostředí. Maminčina náruč je pro něj totiž nenahraditelná!