Co je to handling a proč je dobré jej znát?

Vývoj dítěte má svou posloupnost a určité zásady. Dítě se během jednoho roku, od narození, dostane až do stoje. Vše jde postupně od prvního vzpřímení, takzvaného pasení koníčku, přes druhé vzpřímení - obratu na bříško, až po klek, sed a následně stoj. Sed a stoj jsou vertikální polohy a ve vývoji dítěte spadají skoro až na konec. Poprvé se miminko dostává do sedu až kolem 8. -10. měsíce. Toto byste měli brát na vědomí při manipulaci s ním.

Proto jsou vertikální, neboli svislé polohy, pro novorozence naprosto nevhodné. Díky neposíleným zádíčkům se páteř, pod velký tlakem hlavičky, která váží jednu třetinu jeho tělíčka, dostává do špatného postavení. Krásně je to vidět na miminu, které je nahé. Kožní řasa nám napoví, kam je tělíčko vychýlené. Pokud je miminko takto vychýlené poloze vystavováno dlouho, může opět dojít k asymetrii těla, predilekci hlavičky, záklonům, dráždivosti dítěte a retrakci ramen. Vše se pak negativně promítne v jeho dalším vývoji.

Hlavička při manipulaci s miminkem potřebuje být stále odlehčená, nebo v neutrální poloze tak, aby nedocházelo k přímému tlaku na páteř. Proto jsou vhodné polohy pro miminko tzv. klubíčko, tygřík, klokánek a jiné. Nechováme v nich však novorozence příliš dlouho, polohy střídáme, abychom nezpůsobili vychýlení tělíčka k jedné straně. Strany střídáme, abychom nezpůsobili asymetrii tělíčka miminka tím, že jej stále nosíme na jednu stranu.

Pro miminko je v prvních měsících života nejdůležitější být v ose a tak se vyvíjet symetricky.

Manipulace s novorozencem by měla být především pomalá. Každý pohyb, který budete s miminkem dělat, je pro něj totiž nečekaný. Miminko neví, že jej maminka chce vzít do náruče a dát mu napapat, nebo si ho jen láskyplně pochovat. Miminko cítí, že leží na podložce na zádech a najednou se vznese, někam letí, necítí nic pod zády, čímž ztrácí jistotu a bezpečí.

Je dobré na miminko hned od narození mluvit a říkat mu vše, co se s ním bude dít a všechny pohyby s ním dělat pomalu. Dotýkejte se rukama co největší plochy tělíčka miminka. Při zvedání a pokládání dbejte o pořádné zajištěnizádíček a hlavičky. Zvedejte nejlépe přes pozici zajíčka, kdy držíte hlavičku dítěte ve své dlani a celým předloktím podpíráte zádíčka, čímž dodáváme dítěti pocit bezpečí.

Při zvedání a pokládání miminka je důležité dbát také na to, aby nešlo tělíčko dítěte do záklonu. Proto je ideální zvolit metodu nabalením, kde nedojde k dráždivosti zadní části krku, k záklonu tělíčka. Ani tří leté dítě se nikdy nezvedne do sedu nebo do stoje, samo zády od podložky. Vždy se nejdříve překulí na bříško a z něj pak bude pokračovat dál. Proto je zvedání a pokládání mimika nabalením tou nejpřirozenější cestou a my tak kopírujeme jeho pohyby v přirozeném vývoji.

O jednotlivých polohách si povíme a ukážeme zase příště :-)

Na závěr jedna velmi důležitá věc. Miminka nikdy nepláčí, pokud k tomu nemají důvod a to hlad, zima, nepohodlí, nebo jen potřeba blízkosti maminky. Nenechávejte NIKDY své miminko vyplakat, at Vám bude kdokoliv říkat opak. Maminka je jediným vodítkem dítěte, aby se ubezpečilo do jednoho roku, že je svět bezpečný a díky tomu se začalo postupně osamostatňovat. Dopřejte mu proto plně Vaší náruč, dotek a lásku.