Jeden z vývojových kroků, do kterého se dítě postupně dostane, je první sed. Ten přichází kolem 8 měsíce a správně by měl být tak, že dítě z pozice na bříšku, jde přes bok do překážkového sedu, neboli šikmý sed. Pak následuje sed s nataženými nohami vpřed. Je možné, že do prvního sedu se dítě dostane také až z polohy na čtyřech. Správně by se dítě mělo z polohy na čtyřech posadit také, do překážkového sedu. Pokud jsou správně zapojené břišní svaly a to především šikmé břišní svaly.

 Co je to tedy Wsed ?

Je to jeden z prvních sedů, které dítě udělá z polohy na čtyřech, pokud má oslabené bříškoWsed je sed mezi patami. Dítě sedí zadečkem na zemi, kyčle rotuje dovnitř a chodidla jsou vytočená do stran.

Kdy nejčastěji vzniká?

Když nejsou dostatečně zpevněné svaly držící trup a dítě je nestabilní - širší základna mezi patami, dělá sed snadnější a dítě se v ní cítí bezpečněji, ale dvojsečně si zde vlastně hoví a tolik neaktivuje potřebné svaly a netrénuje stabilitu

Další mžnost je, když dítě leze o široké bázi s nožkama vytočenými do stran - špatně se mu takto sedá do šikmého sedu. Je pro něj mnohem snazší zacouvat trupem a sednout si do Wsedu.

Co je špatně:

Především, nejsou zde dostatečně aktivovány svaly zpeňující trup a střed těla

Není zde podpořen trénink stability důležitý nejen pro sed

Kyčle jdoucí do vnitřní rotace mohou vézt k chůzi s nožkami do X a celkově špatnému nastavení těla

Co s tím???

Ideálně tomu předejít – když si dítě začíná sedat, navézt ho na šikmý sed.

Pokud už je sed zafixovaný, nabízet další možnosti sedu – sed na patách (ne mezi patami)  

Ideální varianta je ale stále trénovat šikmý sed, překážkový sed (je třeba střídat strany a postupně přejít na klasický sed) a podpořit jeho šikmé břišní svaly.

Autor článku Mgr. Lucie Hladká, Instruktorka psychomotorického vývoje dětí