Termoregulace u novorozenců

V průběhu těhotenství je teplota miminka uvnitř těla matky konstantně udržovaná na přibližně 37.7 °C. Ditě si tedy regulovat teplotu ještě nemusí a taky to ani dokonale neumí. Maminka to dělá za něj. 


Když se miminko narodí, není ještě u něj dokonale vyvinuta termogeneze - čili tvorbu tepla prostřednictvím svalového třesu. Zdroj tepla je pro něj takzvaný hnědý tuk, jehož hlavní funkcí je právě produkce tepla. Začíná být produkován kolem 26 týdne těhotenství a při porodu tvoří 2-7% váhy dítěte. Nachází se hlavně na krku, okolo cév vedoucích do mozku, mezi lopatkami nebo blízko ledvin a ostatních důležitých vnitřních orgánu. S věkem pak tato tkáň mizí. Hnědý tuk hraje důležitou roli v produkci tepla pro novorozence. Proces proměny na teplo spotřebovává glukózu a kyslík, co při větším ochlazení mimiko unavuje.


Proto je velmi důležité dítěti poskytnout dosatek tepla. Péřové zavinovačka JiTuli se skladá z husího peří, 80/20% drané a prachové. Prachové peří se nachází ve spodní části hrudníku hus a má za úkol, chránit před chladem a teplem. Pravě proto je prachové peří kouzelným izolantem a péřové zavinovačky díky němu mají termoregulační schopnost, díky které, bude vaše miminku stále v teple, ale nebude se přehřívat.

Během letních, opravdu teplých dní můžete miminko na péřovou zavinovačku pouze pokládat. Při pokládání miminka na zavinovačku bez zavinutí, doporučuji podložit boční a spodní cípy pod dítě. Těmito zvednutými okraji mu vytvoříme jakési mantinely, které mu nabízejí stabilitu, a tím pocit jistoty, bezpečí a tepla. Peří nahrnuté do stran mu pak nabízí nejenom pocit pohodlí, jistoty, bezpečí a tepla, ale také možnost se uvolnit a uložit stabilně na celá záda, do osy nosíku, brady, sterna i stydké spony.