Používat zavinovačku, nebo raději vůbec dítě nezavinovat?
Zavinovačka zamezuje možnost pohybu
(zamezuje miminku dávat ruce do pusy, protáhnout se pro probuzení, hýbat nožičkami, nebo dokonce nutí miminko mít nohy po celou dobu zavinutí natažené a ručičky podél tělíčka)
Naše zavinovačky JiTuli mají dvě možnosti zavinutí/, zapínání. Buď na tři knoflíky, kde je možnost regulovat intenzitu sevření, nebo na zavazovací stuhu, kde také můžete regulovat zavinutí miminka. V každém případě, má dítě dostatek prostoru, který mu maminka sama dá.
Přirozená poloha novorozence v poloze na zádech je, miminko má skrčené ručičky na hrudníčku a nožičky přitažené koleny k bříšku. Je to způsobeno tzv. flekčním držením končetin a hypertonií. Flekční držení končetin je způsobeno polohou v bříšku, kde žilo 9 měsíců skrčené v klubíčku, takže po příchodu na svět jsou kloubní vazy ještě zkrácené. Hypertonie, znamená větší svalové napětí (miminko je jakoby ztuhlé), takže stále drží skrčené v poloze klubíčka.
Pokud vezmete v potaz tyto přirozené aspekty, tak nemůžete miminko do zavinovačky natáhnout a svázat. Nebo tedy můžete, ale miminko se bude cítit dost nekomfortně a bude vám u toho pravděpodobně velmi plakat.
Když položíte novorozence na péřovou zavinovačku, automaticky zaujme svou přirozenou polohu popsanou výše. Vy pak jen miminko přikryjete bočními a spodním cípem a zapnete. Nikdo nikoho nenatahuje a nesvazuje. Po usnutí miminko povolí svalový tonus a naopak v měkkém a teplém prostředí péřové zavinovačky se lépe uvolní. Uvolnění miminka v prvním měsíci po porodu, je nejdůležitější úkol každé maminky. Odpadnou tak bolesti bříška a vývoj dítěte může následovat krásně symetricky.
Novorozenec má zvýšené reflexy, které postupně mizí do 5 měsíce. Není dobré tyto reflexy vyvolávat a podporovat. Dráždivější miminko bude náchylnější k vyvolání těchto reflexu, hlavně Moroův reflex. To je úlekový reflex. Novorozenec po leknutí rozhodí a roztáhne ručičky a nožičky. Maminka se podle toho může krásně řídit a vidět, kdy se miminko děsí. V tomto případě je na zvážení, zda nevyužít na dobu spánku, zavazovací pás na zavinovačku. Novorozenec má po porodu prospat skoro 20 hodin za den. Pokud dráždivější miminko se stále něčeho leká a rozhozením ručiček se vytrhává ze spánku, není to dobře. Některé děti v tomto případě dobře reagují na případné silnější zavinutí s pomocí zavazovacího pásu přes zavinovačku.
Maminky, ať už je vaše zlatíčko dráždivější, nebo klidné jako andílek, tak v době, kdy miminko je v bdělém stavu a to je ze začátku velmi málo, ale postupně se čas bdělosti bude prodlužovat, miminko samozřejmě rozvinete. Ideálně otevřete celou zavinovačku a nechte dítě na nií jen ležet. V době bdění, bude mít miminko dostatek pohybu a možnost zkoumat vlastní tělíčko. Na spánek doporučuji opět zavinnou a ponechat dítěti příjemný pocit ohraničeného prostoru, na který bylo zvyklé u maminky v bříšku.
Polohování miminka
Polohování miminka je velmi důležité. Lebeční kosti jsou po proudu stále velmi měkké a hlavička miminka se může sležet během pár dní. Pokud je miminku v péřové zavinovačce teplíčko a příjemně, můžete miminko položit na bok zavinuté v zavinovačce.
Bezpečnost miminka
Já sama jsem byla maminka, která měla monitor dechu všude. Jakákoliv zavinovačka, ať je to péřová, nebo rychlozavinovačka s dutého vlákna, má střih takový, aby miminko mělo dostatek prostoru kolem hlavičky. Což je na fotkách určitě všude vidět.
Kojení v zavinovačce
Maminka, které se péřová zavinovačka osvědčila a nemá žádný problém s tvorbou mléka, tak může zavinovačku využít také na kojení. Některé maminky využijí kojící polštáře, nebo jiné polštáře. Některé maminky dbají na kontakt tělo na tělo a plně si ho užívají. To si musí vyzkoušet každá z vás a věřím, že si hned přijdete na to, co je pro vás pohodlné.
Z pohledu miminka, pokud má maminka dostatek mléka a může si díky tomu dovolit oželet kontakt tělo na tělo, tak poloha miminka v péřové zavinovačce bude pro něj určitě velmi pohodlná. Důležité je dbát na to, aby při kojení, mělo miminko v jedné ose hlavičku (ústa) a tělíčko (hrudníček). Pít s hlavou otočenou do strany, nebo v velkém záklonu by nebylo příjemné nikomu z nás.
SIDS - Syndrom náhlého úmrtí kojenců
Jak nese sám název, jedná se o náhlé úmrtí kojence. Je definován jako náhlá a vzhledem k předchozímu stavu neočekávaná smrt kojence (tedy dítěte do jednoho roku), u které se nepodaří ani při pitvěnalézt příčinu smrti.
Péřové zavinovačky JiTuli vyrábíme již 8 let a za celou dobu, jsem se nesetkala z jediným názorem fyzioterapeuta, nebo lidí z porodnictví a pediatrie, kdo by na toto poukázal, nebo nedej bože potvrdil. Naše péřové zavinovačky prošly například novorozeneckým oddělení FN Olomouc nebo v Mělníce a názor vrchních sester si můžete přečíst zde.
Marketing
V posledním článku od jedné nejmenované stránky na Instagramu, jsem četla, že za vším stojí marketing. Tohle mě zvedlo doslova ze židle. Ano, za vším stojí marketing. Protože pokud máte českou firmu, kde zaměstnáváte české švadleny, což jsou pracující ženy od rodin, které si chtějí a potřebují vydělat dobré peníze a naopak nevyužíváte dovoz z Číny, nebo jiných zemí, nebo jejich šicích dílen, tak se ceny za výrobu pohybují v jiných částkách a marketing, vám na to pomůže vydělat. A vy zase musíte vydělat ještě i na marketing. Takže náš marketing živí hlavně tyto české švadleny.
Jediné pravdivé z tohoto článku bylo, že oblíbenost péřových zavinovaček je dána lokací. My Češi máme rádi tradice a péřová zavinovačka je tradice. Ale když se podíváte do přírody, každé mládě, má své hnízdo.
Na našem Instagramu, facebooku a blogu JiTuli se snažíme maminky edukovat ohledně vývoje dětí. Péřová zavinovačka je velký pomocník ohledně vývoje miminka. Vše má svou posloupnost, jak bylo napsáno v první části tohoto článku o novorozenci.
U nás nenajdete nikde informaci o tom, že péřovou zavinovačku musí mít každé miminko, musí být do ni uvázáno 24 hodin denně po dobu tří měsíců. Myslím, že každá maminka má svůj skvělý mateřský instinkt a přesně pozná, kdy a co miminko potřebuje.
Maminky, poslouchejte svůj instinkt, protože není nic silnějšího než mateřské pouto.
Zavěr a posloupnost vývoje miminka:
1měsíc - Nejdůležitějším úkolem novorozence je adaptovat se na nové životní podmínky, uvolnit se a zklidnit po porudu. Pro to doporučuji zavinovat.
2měsíc - Ve druhé polovině druhého měsíce dítě více procitá. Bude víc bdělé během dne a bude již vnímat Vaši stimulaci a pozornost. Zavinovat na spaní, v době bdění miminko nechat na zavinovačce ležet.
3měsíc - Třetí měsíc je posledním měsícem v prvním trimenonu. Dítě by se mělo naučit zaujmout stabilní polohu na bříšku (pasení koníčku) a stabilní polohu na zádech. To znamená, že dítě na zádech leží v ose s ručičkami a nožičkami ve vzduchu nad tělíčkem. Jen takto správně posílí a zapojí svaly celého těla. Na bříšku se miminko opírá o vnitřní stranu loktů, které jsou na šířku, a zvedá hlavičku do prodloužení šíje. Těžiště těla se posunulo a dítě se opírá o stydkou kost.
Pokud miminko neumí zaujmout stabilní polohu, dopřejte mu ještě prostředí, které mu se stabilní polohou na zádech pomůže až do doby, než se miminko začne samo přetáčet na boky. Velký pomocník je právě péřová zavinovačka, které miminku díky peří, vytvoří takové pomyslné korýtko a tím mu se správnou polohou pomůže.