Proč se miminka zavinují do zavinovaček?

Když miminko přijde na svět, jedná se pro něj o obrovskou změnu. Doteď žilo v omezeném prostoru, temnu, ve stabilní teplotě a navíc jej nadnášela plodová voda. Jediné, co slyšelo, byl matčin tep a šum, který se odehrával v jejím těle. Nyní se musí naučit přijmout nové podněty jako je světlo, hluk a změna teploty. Zvyknout si musí i na manipulace s ním a odolávání gravitaci. Je důležité si uvědomit, že jej lekají pouhé pohyby jeho končetin, a když ho maminka vezme do náruče a někam přenáší, připadá si jako na kolotoči. Zjednodušeně to můžeme přirovnat k životu na jiné planetě, kde je vše odlišné, než jsme byli doposud zvyklí. Určitě by nám také pomohlo, kdyby nám někdo do začátku připravil podmínky alespoň trochu podobné těm, ve kterých jsme doposud žili. Měli bychom miminku pomoci se adaptovat co nejlépe na tento svět.
Proto je ideální mu na začátku vytvořit podobné podmínky, jeké mělo u maminky v bříšku. Pomůže mu to se lépe adaptovat na nové podmínky na světě a zklidnit nervovou soustavu po porodu.


U maminky v břísku mělo dítě omezený prostor, ticho, šero, necítilo gravitaci. Zavinutí miminka do zavinovačky má dítět připomenou ohraničený prostor dělohy. U novorozence se také objevují holokinetické pohyby (nekoordinované a trhané pohyby končetinami). To znamnená, že dítě neovládá ještě své končetiny a ručičky si dělají dslava co chtějí. Proto je zavinutí přínosné, že se miminko máváním ručiček nebudí a neleká. Je dobré miminku složit ričičky v zavinovačce na hridníček pod bradičku, aby mohlo dítě přirozeně ruce strkat do pusy. Je to jedna z velmi důležitých vývojových fází - ruka pusa. Někdy maminky dávají dítěti rukavičky, nebo miminko zvazují do zavinovčky s ručičkami podél tělíčka. Tím sice zabrání možnému poškrábání obličeje, ale také jej ochudí o tak důležitou fázi, kdy dítě strká ruce do pusy. Tato fáce je již v prvních měsících důležitá, jako příprava na řeč.
Zavinutí miminka do zavinovačky tedy pomuže dítěti sklidnit, díky omezenému prostoru, kterou mu připomíná dělohu. To nám pomuže zajistit jakákoliv zavinovačka, jak péřová, tak rychlozavinovačka.


Zavinutí miminka do zavinovačky je také dobré využít, když přijde návštěva a chce si miminko pochovat. Většina lidí se bojí vzít novorozence do náruče, protože jim příjde křehký. Zavinovačka pomuže dítěti udržet správnou, satvilní polohu a bezpečí.


Novorozenec nemá po narození ještě termoregulační schopnosti a může lehce prochladnout, což je také důvod, proč miminka zavinujeme do zavinovaček, protože tak lépe zachováme teplo kolem jejich tělíčka. Zde má výhodu péřová zavinovačka, která obsahuje prachové a drané husí peří. Prachové peří se nachází ve spodní části hrudníku hus a má za úkol, chránit před chladem a teplem. Pravě proto je prachové peří kouzelným izolantem a péřové zavinovačky díky němu mají termoregulační schopnost, díky které, bude vaše miminku stále v teple, ale nebude se přehřívat. Peří má také oproti syntetickým materiálům schopnost pomalu absorbovat tělesnou vlhkost. To je jedna z mnoha výhod, která miminku pomáhá cítit se komfortněji v péřové zavinovačce. Vlhkost prochází peřím a odvádí se pryč, vnitřní klima je mnohem příjemnější a dítě cítí v suchu.


Přes veškéré informaci o schopnosti termoregulace peří, některé maminky na léto upřednostnují rychlozavinovačky, protože jim péřové přijdou moc teplé. Proto je úžasné, že dnešní trh nabízí velkou škálu možností. Já bych Vám v tomto připadě doporučila alespon péřový polštářek do postýlky a do kočárku. Péřový polštářek je skvělá prevence proti upřednostňování otočení hlavičky dítěte k jedné straně i symetrického či asymetrického oploštění záhlaví.Žádný jiný materiál nedokáže péřový polštářek nahradit.


Na závěr něco málo o vývoji dítěte. Miminko přichází na svět po té, co 9 měsíců se v poloze klubíčka vyvíjelo v maminčině děloze. Díky této poloze klubíčka, si po porodu ještě ponechává flexní držení končetin a bude trvat celý měsíc, než se úplně uvolní.  Proto novorozenec neumí ležet rovně na rovné podložce. Hlavička se mu vždy stočí k jedné straně, a tím se přesune i celé těžiště jeho těla. Rozvinout těžiště těla na střed se bude teprve postupně učit. Proto je ideální, aby miminko od narození leželo na péřové zavinovačce. Díky peří se mu vytvoří takzvané hnízdečko, které mu pomůže ležet rovně v ose. Tělíčko miminka se do peřinky propadne tak, že zádíčka leží na rovné podložce, hlavička je v prodloužení šíje a ručičky s nožičkami se lehce nadzvednou a mohou se tak krásně uvolnit. Jen v této poloze je těžiště těla na středu a celé tělíčko dítěte se může vyvíjet symetricky. 


Jakou zavinovačku pro miminko vyberete je nyní na Vás. Každá miminka chce pro své miminko jen to nejlepší. A my v JiTuli se snažíme Vám to zajistit. 
Zatulte své děti do JiTuli.