Péřová zavinovačka, velký pomocník pro zdravý vývoj miminka

Péřová zavinovačka dopřeje miminku symetrický vývoj. Právě nadýchané peří ve tvaru hnízdečkadovolí miminku ležet rovně a s těžištěm těla na středu v pohodlné a příjemné poloze.

Dodá mu známý pocit bezpečí, na který si zvyklo v bříšku. Může tak příjemně odpočívat nebo pozorovat okolí.

Zajistí, že jeho teplota nebude kolísat. Peří zastane termoregulační funkci, v teple chladí, v zimě hřeje a je prodyšné, takže se miminko nepotí. Ukotví ho ve stabilní a bezpečné poloze. To se hodí při chování, kojení nebo pro tlumení otřesů při jízdě v kočárku.

Novorozenec má po narození nestabilní polohu na zádech a to díky flexnímu držení končetin a mírného záklonu hlavičky, která přepadává k jedné straně. Na rovné podložce novorozenec ještě neumí ležet rovně, proto se mu vždy hlavička stočí k jedné straně, a tím se přesune i celé těžiště jeho těla. Rozvinout těžiště těla na střed se bude teprve postupně učit. (jak správně miminko uložit do péřové zavinovačky se dočtete zde)

Pokud miminko necháme ležet volně na pevné podložce, nebo zabalené v klasických zavinovačkách z dutého vlákna, takzvaných rychlozavinovačkách a maminka dostatečně nepohlídá jeho polohovaní, může dojít k asymetrickému vývoji tělíčka a predilekci hlavičky, což by si miminko mohlo nést do dalšího vývoje dál.

Proto je ideální, aby miminko od narození leželo na péřové zavinovačce. Díky peří se mu vytvoří takzvané hnízdečko, které mu pomůže ležet rovně v ose. Tělíčko miminka se do peřinky propadne tak, že zádíčka leží na rovné podložce, hlavička je v prodloužení šíje a ručičky s nožičkami se lehce nadzvednou a mohou se tak krásně uvolnit. Jen v této poloze je těžiště těla na středu a celé tělíčko dítěte se může vyvíjet symetricky. V letních opravdu teplých měsících může miminko kvůli stabilitě na rozbalené peřince ležet zabalené pouze v plence.

Péřová zavinovačka nemá ale jen vliv na zdravý vývoj dítěte po fyzické stránce. Poskytne miminku v prvních měsících i pocit bezpečí, na jaký bylo zvyklé u maminky v bříšku. Dodá mu stabilní teplotu díky peří, které je prodyšné a dítě se v něm nepotí a také ohraničený prostor pomocí pevného sepnutí. Proto je ideální péřovou zavinovačku používat i do kočárku, aby tlumila otřesy z jízdy. Opět v letních opravdu teplých měsících miminko může na peřince v kočárku ležet rozbalené.

Nechávejte miminko zabalené v zavinovačce také, když s ním manipulujete, nebo když přijde návštěva a chce si ho pochovat.

Maminka může využít zavinovačku také na kojení a tím miminku poskytnout pohodlnou, stabilní a bezpečnou polohu. V prvním měsíci života novorozence je ideální, aby v zavinovačce byl defakto pořád. I přebalování může maminka provádět na zavinovačce, aby se miminko nelekalo změn teploty a nestability podložky, na které leží. Díky tomu se bude jeho nervová soustava moci dostatečně zklidnit a miminko se tak lépe adaptuje na nové prostředí.

Pro dětis vyšším svalovým napětím, nebo po těžkém porodu, je péřová peřinka nutností, protože tyto děti se opravdu potřebují dostatečně uvolnit a zklidnit.

Péřovou zavinovačku využijete od narození, až do tří let dítěte. Nejprve jako zavinovačku, později jako hnízdečko, ve kterém bude mít novorozenec pocit bezpečí, stálou teplotu a ideální polohu pro správný vývoj. Děti starší šesti měsíců můžete na zavinovačku pokládat už jen ke spánku, nebo péřovou zavinovačku využít jako peřinku a pořídit k ní péřový ploštářek.

"Návrat k tradicím bývá mnohdy správný směr."