Novorozenec nemá termoregulační schopnosti.  Během prvních dní života má dítě zvýšenou citlivost pokožky vůči zevním vlivům. Nízká vrstva podkožního tuku je špatnou tepelnou izolací a miminko rychle ztrácí tělesnou teplotu. Miminka ale mají problém i ve vyhřátých místnostech, nebo pokud jsou nadměrně oblečená.

 Peří má výborné termoregulační schopnosti a skvěle odvádí vzniklou vlhkost.  Díky peří jsou péřové zavinovačky vzdušné, výborně vyvažují teplotní výkyvy a regulují vlhkost. Jsou úžasně vzdušné a lehké. Tyto vlastnosti nemá žádný jiný materiál.

Balit do peřinky potřebují především novorozenci hned po narození, kdy jim pevné zabalení připomíná pobyt v nitru dělohy. Postupně je potřeba dítě balit stále méně, aby si do měsíce zvyklo ležet a spinkat uvolněně pouze na zavinovačce a mohlo tak přirozeně pohybovat končetinami, což je důležité k správnému prokrvení jednotlivých částí těla a zapojení svalových řetězců.

Při pokládání miminka na zavinovačku bez zavinutí, doporučuji podložit boční a spodní cípy pod dítě. Těmito zvednutými okraji mu vytvoříme jakési mantinely, které mu nabízejí stabilitu, a tím pocit jistoty, bezpečí a tepla. Peří nahrnuté do stran mu pak nabízí nejenom pocit pohodlí, jistoty, bezpečí a tepla, ale také možnost se uvolnit a uložit stabilně na celá záda, do osy nosíku, brady, sterna i stydké spony.

Díky nahrnutému peří do stran dojde také k lehkému podložení končetin, které se mu pak lépe zvedají nad tělíčko, aby mohlo posilovat posturální svaly, což je velmi důležité pro celkový kvalitní rozvoj dítěte .

Péřovou zavinovačku je velmi vhodné využít i v létě do kočárku. Úžasně tlumí otřesy z jízdy, chrání hlavičku novorozence a dítě se v ní nepotí, na rozdíl od toho, když leží na molitanové podložce v kočárku. Dítě nikdy nevystavujeme přímému sluníčku, vždy ho držíme raději ve stínu, kde je chladněji. Výhodou načechraného péřového podkladu je, že po položení dítěte na něj se peří rozestoupí do stran a dítě pak leží tělíčkem na pevném rovném základu stabilní matrace.