Epigenetika nás učí, že faktory, které řídí vývojové procesy, které se projeví v raném postnatálním období, mají svůj původ už v prenatálním období (také víme, že do toho zasahují i transgenerační aspekty). Vitální a embryonální síly, které nás utváří, nás vždy také směřují k rovnováze a ke zdraví. V naší kompetenci je tyto síly buď podpořit, nebo jít proti nim.
Toto nahlédnutí do nové vědy požaduje přehodnocení naší zodpovědnosti za stanovení zdravého směru v životě a nespoléhat se na to, že se o vše postarají jen geny.
Období, kdy vaše miminko roste v děloze je z mého pohledu velmi důležité. Je to velmi náročné a zároveň velmi křehké období v životě dvou bytostí spojených na nějaký čas v jednom těle.
Na úvod bych moc ráda řekla, že zajít na kraniosakrální terapii vřele doporučuji v období, kdy těhotenství plánujete. Pomůže to k vyladění různých napětí v kostech pánvi a orgánech malé pánve, pomůže dobře zregulovat metabolické procesy i hormonální systém. Pomůže to zharmonizovat práci nervového systému, a tak proces implantace embrya a další období organogeneze může být pro vaše děťátko mnohem jednodušší.
Další dobrý čas na terapii bude konec prvního trimestru. Ošetření pomůže k harmonizaci hormonálního systému, k uvolnění v oblasti pánve a oblasti bránice, kde budou probíhat velké změny v uspořádání orgánů díky aktivnímu růstu dělohy.
Další dobrý čas na terapii je před plánovaným porodem. Hlavně to pomůže k uvolnění v oblasti pánve, což může být velmi dobrá prevence porodních komplikací.
Bavím se tady o třech návštěvách v rámci prevence. V případě jakýchkoliv komplikací, těch návštěv může být samozřejmě mnohem více.
Navíc moje terapeutická zkušenost říká, že vše co v těhotenství maminka udělá pro sebe, udělá zároveň pro svoje miminko.
Děti nerostou v pevnosti, ale rostou v matce. Během těhotenství jsou jak matka, tak dítě velmi zranitelné.
Zkrátka, funkcionální a fyziologický stav kostí a orgánů malé pánve mají přímý vliv na dobrou funkci placenty a prokrvení dělohy, což je zárukou dobré výživy miminka v období těhotenství. Psychická pohoda a uvolnění matky ovlivňuje pohodu dítěte. Což se projeví následně i po porodu.
Výživa maminky v těhotenství je taky velmi důležitou složkou zdravého vývoje dítěte. Dneska máme mnoho možností k udržení zdravé a pestré stravy bez ohledu na sezónu. Ovoce, zelenina a luštěniny mají svoje opodstatnění na talíři každé maminky. Váš těhotenský jídelníček by se měl skládat zejména z potravin bohatých na kyselinu listovou, vitamin D, vápník, železo a omega-3 nenasycené mastné kyseliny, tuky.
Dalším, a myslím si, že velmi důležitým aspektem je psychoemocionální stav budoucí maminky.
Každý chápe, že by budoucí maminka neměla být vystavena stresu. Tohle je kapitola spíše pro budoucí tatínky, protože jejich hlavní úlohou v tomto křehkém období je nastávající maminku co nejvíce podporovat a chránit.
Důležité je si uvědomit, že když se žena v těhotenství bojí, třeba o miminko, o tatínka, o rodinu, budoucnost nebo o celý svět, tak zrovna v tomto prostředí se buduje i nervový systém miminka.
Dítě nemá jiný způsob vnímání vnějšího světa než-li skrze prožitky své matky. Stresové hormony se transportují skrze hemoplacentární bariéru a napřímo ovlivňují vývoj dítěte. Působí na vývoj mozku a nervové soustavy. V tomto případě záplava hormonů je vnitřní reakcí na vnější stresor.
Mnoho studií prokázalo, že zděšení a šok dětí v děloze trvá mnohem déle, než panika matek. Embryo staré čtyři až pět týdnů prožívá a projektuje svoje emoce do těla. Třesou se, vrtí se, lekají se. A to je jen to málo, co za pomoci ultrazvuku můžeme dnes pozorovat.
Tohle všechno a mnoho dalšího se děje v čase, kdy je vaše dítě v relativním bezpečí v děloze maminky. Další střípky, které můžou ohrozit rovnoměrný vývoj dětí přináší porod samotný a první začátky, ať už v porodnici nebo doma. 
Jak se zorientovat a jak podpořit rovnoměrný a zdravý vývoj dítěte v různých obdobích? O tom vám řeknu příště.
S láskou,
Ilona❤️ 
Autor článku: Ilona Kovárníková- užasná terapeutka kranio-sakrální terapie a zakladatelka stránek Opravnu duší