Koupání miminka

Koupel by měla být pro dítě především příjemnou fyzickou zátěží. Pokud se navíc pohybuje proti odporu vody, procvičí si tím svaly celého těla. Je tedy dobré ke koupeli využívat velkou vaničku, ve které budete mít možnost s dítětem pohodlně manipulovat. Můžete si s ním příjemně plavat za doprovodu písniček, básniček a váš hlas bude děťátku dodávat pocit bezpečí.

Všechny pohyby by měly být pomalé a klidné, aby se dítě mělo čas zorientovat a šplouchající voda jej neděsila. Miminko ponořte do vody celé, ideálně až po bradičku. Snažte se jej vynořovat z vody minimálně, aby ho změna teplot nelekala a aby docházelo k co největšímu nadlehčení těla i hlavičky.

Pro miminko je velká vanička obrovským prostorem, který jej může ze začátku vylekat. Poloha, kdy miminko leží rovně na zádech v nestabilním prostředí, je zpočátku pro dítě velice nepříjemná. Velká část dospělých nesnese polohu splývající na zádech ve vodě po celý život. Že je dítě neklidné a vyděšené, poznáte tak, že miminko rozhazuje ručičkami a roztahuje prstíky. Je to známka Moorova reflexu, což je tzv. úlekový reflex.

Proto je tedy důležité, zvláště v prvních měsících života, miminku dopřát při koupeli pocit bezpečí. Toho docílíte zabalením do pleny. Maminkám, které se obávají manipulace s miminkem při koupeli, bude balení do pleny vyhovovat díky jistotě pevného držení dítěte. Miminko zabalíme do pleny tak, že jej položíme na plenku a protilehlé cípy mu svážeme nad ručičkami, aby je nemohlo vyndávat, ale naopak je mělo přitisknuté k hrudníčku, což pro něj bude příjemnější a bude ho to uklidňovat.

Tímto způsobem se dítě při koupeli příjemně fyzicky unaví a poté bude lépe přejímat potravu a následně spát.

Při koupání dochází také k otužování, což je prevence před onemocněním. Díky podráždění pokožky chladnější vodou dojde k zúžení cév, sníží se tepelný výdej a tím je organismus nucen zvýšit aktivitu k produkci tepla. Následuje zvýšení oběhu krve v celém cévním systému a zároveň se zlepší prokrvení kůže, což příznivě působí na látkovou výměnu.