Kdo určuje barvu roku?

S trochou nadsázky by se dalo říct, že jsme to my sami. S barvami roku sice přichází odborníci najatí největšími výrobci barev, ti se ale rozhodují na základě globálních trendů a chování svých spotřebitelů. Barva roku tedy dokonale vystihuje aktuální náladu a dění v designu, módě, pop kultuře, architektuře i technologii.Těmi největšími hráči jsou zpravidla společnosti Pantone Color Institute, nebo Dulux spadající pod Akzo Nobel.

Symbol naděje, jakési světlo na konci tunelu.

Zatímco do roku 2020 a nového desetiletí jsme vstupovali s velkými očekáváními, do roku 2021 kráčíme trochu nejistě a někteří z nás plni stresu a obav. Dalo se předpokládat, že na to budou módní trendy i barvy roku reagovat. Svým výběrem se nám snaží přinést uvolnění a naději. Po všech těch turbulencích posledního roku si totiž přejeme hlavně jistotu a nový začátek.

Přestože to dlouho vypadalo na modrou barvu v mořských odstínech, nakonec společnost Pantone představila hned dvě barvy pro rok 2021 a to šedou a zářivě žlutou. Význam je jasný - jedná se o kontrast, který má symbolizovat naději, jakési světlo na konci tunelu. Tyto dvě nezávislé barvy se krásně propojují a působí na oko velmi příjemně.

Společnost Dulux se držela trochu více při zemi a zvolila si jako barvu roku neutrální hnědou barvu, která působí teple a přináší do každé místnosti povzbuzující a vyvážený pocit.

Naše péřové zavinovačky, Hnízdečka a povlečení JiTuli najdete ve velké škále barevných odstínu. Okrová žlutá, šedá a hnědá, jsou právě jedny z nejoblíbenějších.

Připomeňme, že loňskou barvou roku byla vyhlášena klasicky modrá. Ta podle Pantone vyjadřuje stálost, jistotu, klid, sebedůvěru a vzájemné napojení. Dnešní optikou je to velmi prozíravá volba, protože přesně tohle nám v roce 2020 chybělo.

Rok 2020 je za námi a nepřestávejte věřit, že podobným náročným situacím nebudeme již muset čelit, a že se vše podaří dostat tento rok pod kontrolu.