Novorozenec má vrozené reflexy, které postupně budou utichat do tří měsíců. Je jich celkem 35. Tyto reflexy mohou být naším velkým pomocníkem a ukazovatelem, co se s miminkem děje.

Jeden z největších ukazatelů je moroův reflex. Tento reflex se spustí, když dítě nečekaně uslyší hlasitý zvuk, nebo má pocit přepadnutí dozadu, nebo pokud je rychle vystaveno změnám teplot.  Vypadá tak, že dítě rozhodí ruce do stran a doširoka roztáhne prsty. Hned po té je opět složí na hrudník. 

Tento reflex může být pro vás velkým ukazatelem, že je potřeba dítě uklidnit. Stačí stišit zvuk, zpomalit, zajistit dítěti bezpečnou polohu. 
Zklidnění dítěte můžeme také umocnit zachycením jeho ručiček na jeho hrudníček a mírně zatlačit. Dáme tak dtěti známý omezený prostor, na který bylo zvyklé u maminky v bříšku a tím pocit bezpečí.

Podmínky, které dítěti vytvoříme na úplném začátku, rozhodnou, jak se miminko bude vyvíjet dal. Velký pomocník je péřová zavinovačka.

Péřová zavinovačka JiTuli díky peří vytvoří dítěti takzvané hnízdečko, které mu pomůže ležet rovně v ose a zajistí mu oporu po stranách, takže miminko leží stabilně. Tělíčko miminka se do peřinky propadne tak, že zádíčka leží na rovné podložce a  jen v této poloze je těžiště těla na středu a celé tělíčko dítěte se může vyvíjet symetricky.