Handling - poloha "Tygřík"
Poloha tygříka je poměrně náročná poloha pro novorozence. Dá se říct, že je to pro dítě pracovní poloha, ve které ma svaly těla v napětí. Miminko je v této poloze na bříšku, a pokud bude bdělé, bude se snažit zvedat hlavičku. Proto v poloze tygříka vždy sledujeme miminko, jak se chová. Pokud bude miminko unavené, bude se v poloze tygříka kroutit, zaklánět do luku, plakat. Je lepší nabídnout miminku polohu klubíčka, která zaručuje mnohem lepší pozici na odpočinek a uklidnění. Viz článek klubíčko.
Polohu tygříka volíme pro miminko ideálně v době bdění a na odříhnutí.
Pokud je miminko po jídle a budete polohu tygříka volit na odříhnutí, je potřeba, abyste miminku nabízeli polohu tak, aby jeho hlavička byla vždy výš než zadeček. Díky sklonu by měla být váha tělíčka spíše dole u vaší dlaně než na celém předloktí, aby miminko netlačilo napapané bříško. Pokud si v této poloze dítě cca do 5 minut neodříhne, ideální je polohu mu měnit z jedné ruky na druhou – díky přehmatu mu pomůžete vytlačit nepotřebný vzduch z bříška ven. Přehmat z jedné ruky do druhé se dělá přes pozici klokánka, kdy si vyměníte jednu ruku za druhou.
Proč je lepší poloha tygříka než klasická svislá poloha?
V tygříkovi má miminko sklon tělíčka takový, že jeho hlavička není na vrcholu. Celé těžiště těla odpočívá na vašem předloktí a i hlavička může být krásně opřená. Netlačí tak svou váhou na páteř, jak je tomu ve svislé poloze, kde je hlavička miminka na vrcholu a celou váhou nasedá na páteř dítěte. (Hlavička dítěte váží jednu třetinu jeho těla, což je opravdu velký tlak na páteř, která nemá ještě do 8. měsíce života vypracované svaly zad, aby ji udržely ve správné poloze.)
Jaké jsou nejčastější chyby, když držíme miminko v tygříkovi?
Zásada správné polohy tygříka je, že miminko leží na našem předloktí, celé tělíčko má v ose a všechny čtyři končetiny před tělem. Při pohledu shora bychom měli vidět celá záda dítěte. Jedině tak si zkontrolujeme, že tělíčko leží na předloktí symetricky. Stále platí, že dodržujeme sklon tak, aby hlavička byla výš než zadeček miminka.
Častou chybou v této poloze bývá, že maminky z důvodu bezpečí drží miminko za jednu nožičku a záda dítěte opřou o svůj trup. Díky této poloze se však miminko asymetricky vychýlí do jedné strany a celé jeho tělo se prohne do oblouku. Pokud bychom pravidelně každou chvíli strany (naše ruce levá, pravá) střídali, nic by se až tak nedělo. Většinou ale máme každý jednu ruku oblíbenější (lépe řečeno dominantní), proto i miminko budeme většinu času držet v naší dominantní ruce. Tím budeme miminku stále nabízet polohu, ve které bude prohnuté do oblouku k jedné straně víc. To se může negativně podepsat na vývoji svalů trupu miminka. Dítě se pak může i v rovné poloze na zádech v postýlce začít stáčet do písmene C, protože jedna strana trupu začne být dominantní.
Nevhodná poloha, kdy je miminko propadlé do oblouku, tím se jeho tělíčko dostává do asymetrické polohy
Další častý problém je, když v poloze tygříka, kdy miminko leží sice tělíčkem na našem předloktí tak, že shora vidíme jeho zádíčka, ale držíme dítě mezi nožičkami (nebo za jednu nožičku), se dítě dostává do záklonu. Jakýkoliv záklon je naprosto nežádoucí v prvním roce života dítěte. Dostávají se tak do velkého napětí zádové svaly oproti ochablému bříšku. Miminko pak nemá šanci v celém vývoji jít do správných poloh, které ho v prvním roce čekají.
Nevhodná poloha, kdy tělíčko dítěte je díky vysazené pánvi ve velkém napětí a může jít až do záklonu
Jak se dostat s miminkem do správné pozice tygříka?
Při správné manipulaci s miminkem, kdy zvedáme dítě takzvaným nabalením a zdviháme jej bříškem od podložky, se vždy dostaneme do pozice klokánka. Klokánek je přechodná pozice, ze které jdeme do dalších poloh. Miminko držíme například v pravé ruce v klokánkovi a levou prázdnou ruku si připravíme tak, abychom mohli vložit naši loketní jamku mezi ucho a rameno dítěte. Poté celým předloktím podebereme miminko a na předloktí si jej položíme. Dlaní levé ruky, na které miminko leží, zachytíme jeho pánev zvenku tak, aby miminko mohlo mít krásně pokrčené nožičky u bříška.
Na co by si měli dávat pozor především tatínci?
Klasické postavení muže jsou ruce v bok. Dává tím najevo svou sílu. Proto hlavně muži mají velmi často tendenci dát si miminko v poloze tygříka na bok. Při chůzi po místnosti všichni vnímáme jen svůj prostor kolem našeho těla, ne už kolem miminka. Proto je důležité držet miminko v poloze tygříka vždy před tělem! Zabráníte tak možnému nechtěnému nárazu.
Nevhodná poloha, kdy miminko má hlavičku mimo prostor vašeho těla a hlavička není chráněná
V prvních třech měsících života miminka využívejte tygříka většinou opravdu jen na odříhnutí, anebo na krátké chvilky, kdy je miminko v bdělém stavu. Jsou to opravdu malé chvilky, protože tato pozice je pro dítě náročná a i pohled na okolí je pro miminko v prvním trimenonu vyčerpávající. Jeho orientace není ještě natolik zralá, aby dítě dokázalo pojmout všechny podněty. V prvním trimenonu (0–3 měsíce) bude pro miminko největším potěšením pohled do maminčiny tváře z polohy klubíčka, která mu nabízí mnohem větší pocit bezpečí.