Handling - poloha "Klubíčko"
Poloha klubíčka
Poloha klubíčka se dítěti nabízí především k utišení a zklidnění. Miminko bylo 9 měsíců schoulené u maminky vbříšku, takže i v náručí v poloze klubíčka se u maminky bude cítit bezpečně.
Jak vypadá správná poloha dítěte?
Dítě držíme na předloktí jedné ruky tak, že hlavička dítěteje uložena v loketní jamce, aby byla fixována. Dlaní téže ruky držíme dítě za pánev acelé tělíčko dítěte máme v poloze klubíčka se zakulacenými zády.
Důležité je dbát na to, aby byly všechny končetiny před tělem a hlavička v ose s tělíčkem. Pravidelně střídáme strany na obě ruce, abychom nezpůsobili asymetrii tělíčka tím, že jej stále nosíme na jednu stranu.
Novorozencům a miminkům starým do 3 měsíců v poloze klubíčka nabízíme co největší obejmutí a zajištění celého tělíčka, aby se miminko cítilo bezpečně. Je to důležité kvůli uvolnění.
Pokud je miminko neklidné, pláče a potřebuje zklidnit, obejměte jeho ručičky a přitiskněte je na hrudníček dítěte. Celé miminko doslova schoulíte v náruči do klubíčka. Je to napodobení polohy, kterou mělo miminko u vás v bříšku a která by měla dítě zklidnit.
Nevhodné polohy klubíčka
Nejčastější chybou při držení dítěte v klubíčku je nezajištění všech čtyř končetin před tělem dítěte, tedy vychýlení jedné nožičky nebo ručičky do strany. Díky zátěži padající paže nebo nohy dojde k asymetrii tělíčka. Pánev půjde jedním směrem, trup dítěte druhým směrem. Pokud dítě chováme v náruči převážně v klubíčku na jedné straně, navíc tímto způsobem, kdy jedna z končetin padá miminku dolů, může dojít k asymetrickému vývoji. Pro miminko je v prvních měsících života nejdůležitější být v ose, a vyvíjet se tedy symetricky.
Další častá chyba se stává v takzvaném bočním klubíčku. Pokud maminky drží již tříměsíční miminko v této poloze jednou rukou, díky váze miminka se boční klubíčko dostane do nevhodné polohy. Maminka nechtěně miminko přitiskne ke svému tělu tak, že tvar klubíčka se ztrácí a dítě se dostává do polohy, kdy je jeho pánev ve velké rotaci jedním směrem a trup druhým směrem. Velmi často je ještě hlavička dítěte skoro ve svislé poloze, takže tíha hlavičky tlačí na páteř, která je celá v rotaci.
Přední klubíčko je správná poloha, pokud maminka udrží miminko opravdu v poloze klubíčka. Velmi často se bohužel stává, že – opět díky váze miminka – si maminka dítě opře o svůj trup a pánev dítěte doslova skřípne tím, jak jej přitiskne k sobě. Miminko se tak z polohy klubíčka vysune do svislé polohy, kde je hlavička na vrcholu. Pokud dítě není v přiměřeném věku (což je až kolem osmého měsíce), pak jeho zádíčka ještě nejsou na svislou polohu připravená, aby udržela tlak hlavičky.
Nejdůležitější je v každé poloze často střídat ruce, tedy nabízet miminku pravou i levou stranu. Každý máme jednu ruku dominantní a bude nás to svádět držet dítě častěji na jedné straně. To je však pro miminko nevhodné, protože jeho trup bude kopírovat náš trup a bude se stáčet do písmene C. Starší miminka budou nucena vytáčet hlavičku velmi často jen na jednu stranu.
Nic na světě ale nenahradí náruč maminky. Pokud dítě pláče, potřebuje cítit blízkost maminky, ať je v jakémkoli věku a jakékoliv poloze.