Když jste nosily miminko pod srdcem, byla péče o jeho výživu poměrně jednoduchá. Příchodem na svět se vše trošku změní. Základem zdravého prospívání miminka je sice i nadále plné bříško, ale i  pohyb.

U více než 50 % miminek se na počátku života vyskytnou trávicí obtíže, které jsou výsledkem nedostatečně vyvinuté funkce a mikroflóry střev. Ve většině případů je to normální situace, která nevyžaduje lékařské ošetření. Nicméně existují způsoby, jak proaktivně podporovat zdravé bříško děťátka, abychom těmto obtížím, pokud je to možné, předešli, případně je eliminovali, když nastanou.

Novorozenec prospí během dne až 20 hodin. Zdravé miminko se vzbudí pouze na jídlo, nebo pokud má jiné potřeby. Představte si sami sebe a pokuste se odpovědět na otázku, kdo z vás snídá hned po probuzení? Většina lidí hned po probuzení nemá chuť k jídlu. Často první jídlo sní až po příchodu do práce.

Stejně tak se cítí i vaše miminko. Zkuste si tedy s dítětem před každým kojením/ jídlem „zacvičit“. A to i s novorozencem. Cvičení není bráno v pravém slova smyslu, ale pomocí handlingu s miminkem a vhodně stimulace. 

Po probuzení dítě rozbalte z plen a nechte, aby si mohlo pokopat nožičkami a tak si bříško promasírovat. Poté miminku nabídnete několik poloh, jako například tygříka, klokánka nebo koníčka. V každé poloze musí miminko zapojit svaly celého těla, aby se vám v náručí udrželo a stabilizovalo. Při manipulaci mu také krásně promasírujete bříško a tak nastartujete jeho peristaltiku a ono bude potravu lépe trávit. Vše provázejte slovem a dělejte opravdu pomlu. Ukažte a popište dítěti například prostor, ve kterém se pohybuje, tak jej psychicky i fyzicky krásně unavíte a ono bude lépe přijímat potravu a následně opět odpočívat.

Manipulace s novorozencem by měla být především pomalá. Každý pohyb, který budete s miminkem dělat, je pro něj totiž nečekaný. Miminko neví, že jej maminka chce vzít do náruče a dát mu napapat, nebo si ho jen láskyplně pochovat. Miminko cítí, že leží na podložce na zádech a najednou se vznese, někam letí, necítí nic pod zády, čímž ztrácí jistotu a bezpečí. Proto je důležité na miminko hned od narození mluvit a říkat mu vše, co se s ním bude dít a všechny pohyby s ním dělat pomalu. Dotýkejte se rukama co největší plochy tělíčka miminka. O manipulaci více v článku - manipulace s miminkem.

Předejít bolestem bříška můžete i pravidelnou masíží. Masáž bříška miminka milují a velmi rády si ji vychutnají. Přináší jim velkou úlevu.

Již samotný dotek je blahodárný a střevní pochody tak mohou mnohem lépe pracovat. Proto masáží bříška pomůžete miminkům ulevit od kolik a jiných bolestí bříška, ale i dítěti pomůžete lépe aktivovat břišní svaly.

jak funguje masáž u miminek? V kůži jsou jemně rozvětvená volná zakončení senzitivních nervových vláken. Jde o čidla hmatu, chladu, tepla a bolesti. Obzvláště jsou citlivá na hmatový vjem. Jakékoli dotýkání a kontakt léčí do hloubky tělo i duši. Ošetřuje energetické tělo a už jen samotný dotek bývá opravdu prospěšný. Proto masáž dokáže vyvolat hluboké pozitivní fyzické a psychické změny.  Více o masáži v našem článku - masáž bříška.