Úkolem dítěte na konci třetího měsíce je v poloze na zádech zaujmout uvolněnou symetrickou polohu těla i rukou s rozloženým těžištěm na středu těla.

Také by mělo souměrně zvedat ruce i nohy nad podložku. Dlaň ruky je uvolněná z pěsti, která je typická pro novorozence.  Pěst si tříměsíční dítě drží pouze ve stresu. Dítě se snaží o tápavý úchop, což znamená, že zvedá ruce k hračce, ale většinou ji ještě mine. Proto využijte hrací hrazdičky, kam pověsíte nejlépe jednu hračku, aby dítě nebylo moc rozptylováno a mohlo se soustředit na jeden bod. Ideální je také pověsit na hrazdičku malý overball, ten se miminku bude dobře chytat. Můžete pro změnu zavěsit i látkovou plenku, kterou bude miminko moci dobře zachytit do ručiček.

Velmi často si tříměsíční dítě hraje také s ručičkami nad hrudníčkem, čemuž se říká souhra ruka, ruka. Ruce najdete také často v pusince. Maminky to nevidí rády, ale pro dítě je to velmi důležitá fáze vývoje. Procvičuje si tím jemnou motoriku. Svaly dlaně, rtů a jazyka.

Vleže na zádech dokáže tříměsíční dítě navázat zrakový kontakt, usmívat se a symetricky otáčet hlavičku za hračkou na obě strany v plném rozsahu. Využijte ještě tohoto období, kdy dítě neuvěřitelně vnímá lidský obličej. Později bude raději sledovat svět kolem sebe. Začít s básničkami a říkadly je v tomto věku ideální.

Ve třetím měsíci je vrcholnou dovedností děťátka první vzpřímení. To vypadá tak, že miminko má v poloze na bříšku ručičky na předloktí opřené o vnitřní stranu lokte, loket je mírně před rameny, dlaně jsou uvolněné (dítě již nemá pěst s palcem v ruce), těžiště těla je na stydké kosti, nožičky nataženy na podložce, hlavička je zvednutá nad podložkou v prodloužení páteře a dítě sleduje hračku pod sebou.

Nejčastější odchylky, které je dobré sledovat a nejlépe hned řešit 
Nestabilní poloha, dítě padá k jedné straně nebo stačí tělíčko k jedné straně, nadzvedává jednu, nebo obě ručičky od podložky, hlavičku stáčí k jedné straně, ručičky stále ještě v pěsti s palcem uvnitř, nebo jen jednu ručičku v pěsti, zvednuté nožičky od podložky, těžiště těla uprostřed bříška, miminko se přes záklon obrátí z bříška zpět na záda, nebo miminko na bříšku nevydrží a velice pláče.

Doporučené pomůcky a hračky pro děti do 3 měsíců věku

  • Péřová zavinovačka a polštář- pomohou dítěti najít těžiště na středu těla a ležet rovně v ose.
  • Obyčejná plastová hrazdička - umisťujeme ji vždy tak, aby ji dítě mělo v zorném úhlu v úrovni pupíčku. Na hrazdičku volíme jednu, dvě hračky pestrých a sytých barev.
  • Velká gumová podložka – využíváme k přebalování miminka.
  •  Lehká chrastítka, která můžeme připnout na ruku dítěte nebo navléknout na nožičky, ideální jsou různé tvary a materiály, aby dítě mělo možnost, co nejvíce prozkoumat. Ke zkoumání v tomto období používá ústa. Maminky mají tendenci dětem zabraňovat ve strkání věcí nebo ručiček do pusy, což je velká škoda, protože tak dochází k možnosti rozpohybování svalů okolo rtů, patra, jazyka a také k přípravě na řeč.
  • Vodolepky které zpestří koupání miminka